ForumCalendarGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Aktualiete te ndryshme ...

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: Re: Aktualiete te ndryshme ...   Sat Dec 08, 2007 6:38 pm

Dy doganiere nen hetim
E Shtune, 08 Dhjetor 2007

Nje person ka perfunduar ne pranga mbremjen e se enjtes ne aeroportin e Rinasit, me akuzen e "kontrabandes me mallra te tjera", ndersa nen hetim jane vene edhe dy punonjes te doganes, qe dyshohen per "shperdorim detyre". Policia e Tiranes tha dje se ka arrestuar Vaid Teferici, 40 vjec, banues ne Kavaje, i cili u kap ne flagrance ne momentin e daljes nga pika doganore e Rinasit me disa mallra, konfeksione te ndryshme, pa kryer veprimet e nevojshme doganore. Nderkaq ka nisur hetimi ne gjendje te lire dhe per Adriatik Novakun, 39 vjec dhe Arben Shkodranin, 43 vjec, doganier prane Doganes se Rinasit.

_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: Re: Aktualiete te ndryshme ...   Sat Dec 08, 2007 6:39 pm

Bllokohet 21 kg kokaine, pranga 3 shqiptareve
E Shtune, 08 Dhjetor 2007

Tre shqiptare jane arrestuar gjate dites se djeshme ne Itali per trafik narkotikesh, ndersa u jane gjetur 21,5 kilogram kokaine e paster dhe dyshohet te jene pjese e nje organizate kriminale. Policia italiane ka bere te ditur dje, se ne pranga kane rene, Altin Myftari, 35 vjec dhe Sami Cera, 48 vjec, te dy me dokumente te rregullta ne Itali. Dy shqiptareve u jane kapur 1530 doza kokaine e paster si dhe 130 mije euro. Sipas te dhenave, dy personat jane kapur ne Peskara, dhe ne banesen e tyre ku u eshte gjetur dhe lenda narkotike, e cila shitej nga keta te fundit. Droga, sipas policise, eshte me origjine nga Ballkani, duke mos specifikuar vendin. Nderkohe qe ne Rimini eshte vene ne pranga nje shqiptar i trete, i cili, sipas te dhenave, ka qene pjese e nje rrjeti te shperndarjes se lendeve narkotike. Gjate dites se djeshme, ne pranga eshte vene Florenc Marini, 32 vjec, i cili se bashku me disa italiane, kolumbiane etj., ishte pjese e nje grupi qe merrej me shitjen e kokaines.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: Re: Aktualiete te ndryshme ...   Sat Dec 08, 2007 6:39 pm

Thyen arrestin, pi kafe ne lokal
E Shtune, 08 Dhjetor 2007

Thyen masen e sigurise te caktuar nga gjykata e Apelit Vlore dhe eshte ndaluar nga policia, pasi ndodhej ne nje lokal, ne afersi te baneses se tij, ku ishte duke pire kafene e mengjesit. Altin Rama, lindur ne Roskovec dhe banues ne lagjen "Sheq i Madh", ne Fier, eshte ndaluar me pare, pasi eshte kapur nga policia duke transportuar nje sasi solari, qe dyshohet se eshte vjedhur. Sipas policise, 36-vjecari me profesion shofer, eshte rivene ne pranga, pasi ka konsumuar vepren penale te "largimit te te burgosurit nga vendi i denimit". Ky person ne muajin mars te ketij viti eshte ndaluar, pasi dyshohet qe te jete autori i vjedhjes se sasise prej 15 mije litra lende djegese solar, qe kap shifren e 500 mije lekeve, ne tubacioni Kucove-Zharrez. Pasi ndaj tij ishte dhene masa e sigurise "arrest me burg" prej gjykates se Fierit, Gjykata e Apelit Vlore e kishte lene me masen e sigurise "arrest shtepie".


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: Re: Aktualiete te ndryshme ...   Sat Dec 08, 2007 6:40 pm

Trafikonin klandestine, dy bien ne "rrjete"
E Shtune, 08 Dhjetor 2007

Dy persona te dyshuar per trafik te klandestineve jane ndaluar gjate dites se djeshme nga policite e Gjirokastres dhe te Shkodres. Burime zyrtare thane se Sajmir Hoxha, 20 vjec, nga rrethi i Fierit, u ndalua nga sherbimet e policise kufitare te Komisariatit te Gjirokastres, teksa po tentonte te ndihmonte kater persona ne kalimin ilegal drejt Greqise, kundrejt perfitimit 700-800 euro secili. Po dje, ne Shkoder, eshte ndaluar Gramoz Tafaj, 23 vjec, banues ne fshatin Vicidol, Tropoje, pasi eshte kapur rreth ores 14:00 ne flagrance. Sipas policise, Tafaj ishte duke udhetuar me nje mjet "Benz" furgon, me targa TR 3049I, duke transportuar 8 persona nga rrethe te ndryshme, te cileve u jepte ndihme per kalim te paligjshem te kufirit ne drejtimin Mali i Zi-Itali. Dosjet per dy te dyshuarit i kane kaluar prokurorive te rrethit per hetime te metejshme nen akuzen e dhenies ndihme per kalim te paligjshem te kufirit.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: Re: Aktualiete te ndryshme ...   Sat Dec 08, 2007 6:40 pm

Dhurimi vullnetar i gjakut, 5 milione leke
E Shtune, 08 Dhjetor 2007

Problemi i mungesave te gjakut ne spitalet tona eshte menduar te zgjidhet duke promovuar sa me shume dhurimin vullnetar. Pikerisht per kete arsye, Ministria e Shendetesise i akordoi dje Kryqit te Kuq Shqiptar 5 milione leke. Ne thelb te fushates do te jete promovimi dhe rekrutimi i dhuruesve vullnetare falas te gjakut, ne menyre qe te plotesohen nevojat dhe gjaku te jete sa me i sigurt. Zv.ministri i Shendetesise, Arben Ivanaj, theksoi dje rendesine e marreveshjes, e cila synon qe dhurimi i gjakut te behet nga ofrues te rregullt vullnetare. Sipas tij, aktiviteti i KKSH-s ne fushen e promocionit vullnetar, eshte ne perputhje me "Strategjine Kombetare per nje Transfuzion Gjaku te Sigurt". Ndersa kreu i Kryqit te Kuq Shqiptar, Shyqyri Subashi, deklaroi se "siguria e gjakut eshte pjese edhe e politikes se brendshme te shoqates". Per kete fakt, sipas tij, Ministria e Shendetesise e ka konsideruar KKSH partner kyc ne promovimin dhe rekrutimin e dhuruesve vullnetare falas te gjakut. Kjo eshte arsyeja qe ekziston nje bashkepunim shume i mire institucional qe eshte konkretizuar me marreveshje te pervitshme, per fond te vecante lidhur me programin e promocionit. Rreth 3500 persona jane rekrutuar, prej te cileve kane dhuruar gjak deri tani 3000 dhurues vullnetar falas.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: Re: Aktualiete te ndryshme ...   Sat Dec 08, 2007 6:41 pm

Gjobe subjekteve qe vendosin reklama ne shkolla
E Shtune, 08 Dhjetor 2007

Bashkia e Tiranes do te ndeshkoje me gjobe te gjitha subjektet private qe do te vendosin reklama ne fasadat e institucioneve arsimore, apo edhe ne ambientet brenda tyre. Sipas burimeve nga ky institucion, nje vendim i posacem i Keshillit te Rregullimi te Territorit e ndalon kategorikisht vendosjen e reklamave ne shkolla, kopshte, apo edhe institucione te tjera arsimore. Ne rastet kur do te konstatohen vendosje reklamash, atehere do te aplikohen masa ndeshkimore ne forme gjobitjeje. Sipas burimeve nga Bashkia e Tiranes, reklamat ne keto institucione jane te ndaluara me urdher te kryetarit te KRRT-se, sipas te cilit nuk lejohet vendosja e banderolave dhe posterave ne ambientet dhe fasadat e ketyre institucioneve. Duke pare moden e fundit te vendosjes se ketyre reklamave, kryesisht te lokaleve te nates ne institucionet arsimore, bashkia ka ndermarre edhe kete nisem te fundit. Reklamat lejohen vetem ne vendet e miratuara me vendim KRRT-je nga bashkia, sipas tarifave te caktuara. Keshtu, mesohet se nje reklame e zakonshme tarifohet 2 mije leke per meter katror ne vit. Ndersa per sa i perket vleres se reklames elektronike, ajo tarifohet me nje shume mjaft me te madhe, 5 mije leke per meter katror ne vit.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: Re: Aktualiete te ndryshme ...   Sat Dec 08, 2007 6:41 pm

Plagoset klienti, zhduken pronaret e kazinose
E Shtune, 08 Dhjetor 2007

Deshira per te luajtur pa leke ne kazino, pas humbjes se nje shume te konsiderueshme, eshte kthyer ne nje perleshje mes dy pronareve dhe nje klienti te perhershem. Sokol Osmani eshte plagosur rreth ores 23:00 te se enjtes me arme gjahu ne ambientet e nje dyqani lojerash fati, rulete, ne lagjen "1 Maji" te Fierit. Policia shpalli ne kerkim si te dyshuar dy pronaret, Kozma A. dhe Ylli S., qe sipas saj, pas krimit te dyshuar, jane larguar nga vendngjarja.

Sipas hetimeve te kryera nga policia vendore dhe deshmise se te demtuarit, ai kishte shkuar ne rulete oret e mbremjes, duke luajtur per disa ore. Por, ndersa ka humbur te gjitha parate duke luajtur, Sokol Osmani ka kerkuar te luaje pa leke. Por nje prej pronareve te ruletes ka debatuar, duke kundershtuar deshiren e 27-vjecarit qe ishte i shoqeruar nga i afermi i tij, D. Osmani. Por, gjate grindjes, sipas rrefimit te lojtarit te kazinose, eshte qelluar me cifte ne kemben e majte. Kliente te tjere e kane derguar menjehere ne spital, ku i eshte dhene dhe ndihma mjekesore.

Burime te policise thane dje, per gazeten "KJ", se te rinjte ishin kliente te perhershem dhe pasi mbeten pa leke kerkuan nje fish te punonjesi i ruletes. Ne debat kane nderhyre te zotet e dyqanit te lojerave te fatit, Kozma A. dhe Ylli S.. Ekspertet konstatuan ne vendngjarje vetem nje gezhoje cifteje, ndersa ne kerkim u shpallen dy pronaret, per vepren penale te "vrasjes se mbetur ne tentative". Policia mori ne pyetje disa prej deshmitareve dhe punonjesve te ruletes pas ngjarjes se ndodhur.

_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: Re: Aktualiete te ndryshme ...   Mon Dec 31, 2007 6:33 pm

Vrau nė Belgjikė, 17 vjet burg
30-12-2007

Shkodėr-Gjykata e shkallės sė parė nė Shkodėr dėnoi dje me 17 vjet burgim nė mungesė, Fiqiret Xhenjan, 43-vjeē, pėr vrasjen e bashkatdhetarit tė tij nė Belgjikė. Ai u shpall fajtor pėr vrasjen me armė zjarri tė shtetasit Andi Bazi (Kamaqi), 33-vjeēnga Shkodra. Ngjarja ndodhi nė 12.11.2001, nė Liege, Belgjike. Bazuar nė urdhrin e arrestit lėshuarnga Gjykata e Shkallės sė ParėLiege, Mbretėria e Belgjikės, Interpol - Brukseli ka bėrė shpalljen nė kėrkim ndėrkombėtar tė shtetasit shqiptar Fiqiret Xhenja, i akuzuar nga organet e drejtėsisė belge pėr vrasje. Mė 24.10.2006 me administrimin e akteve tė sjella me letėrporosi nga autoritetet kompetente tė drejtesisė belge, nga prokuroria Shkodėr ėshtė rifilluar hetimi dhe kryer veprimet e nevojshme hetimore. Gjatė zhvillimit tė seancave gjyqėsore dhe nė pretencėn e akuzės sė pėrfaqėsuar nga prokurori Lazėr Ēardaku, ėshtė shpjeguar dhe ngjarja e ndodhur nė vitin 2001 nė Belgjikė. Fiqiret Xhenja, lindur nė fshatin Kosmaē tė Shkodrės dhe banues nė lagjet “Ajasėm” e mė pas” Guerile” nė kėtė qytet, aktualisht emigrant jashtė vendit ka vrarė me armė zjarri pistoletė Andi Bazin (Kamaqi). Ngjarja ndodhi nė njė lokal nė orėn 24,20, ku viktima ishte klient i pėrhershėm dhe ndodhej i ulur me shpinė nga rruga,nė njė tryezė afėr vitrinės sė lokalit. Aty ai ėshtė qėlluar njė herė nė gjoks dhe nė atė moment nė lokal kanė qenė 10 persona . Andi Bazi ka vdekur, ndėrsa autori nuk ėshtė njohur nga dėshmitarėt okularė por ėshtė identifikuar me karakteristikat e paraqitjes fizike dhe tė veshjes. Mėsohet se njė vit mė parė ata ishin grindur nė Shqipėri gjatė njė ndjeshje futbolli. Nė pretencėn e prokurorit Lazėr Ēardaku ėshtė theksuar se tėrėsia e veprimeve hetimore, analiza e provave dheadministrimi i akteve tė kryera nga autoritetet e drejtėsise belge, rezulton e provuar se Fiqiret Xhenja kakryer veprėn penale tė vrasjes me dashje tė shtetasit Andi Bazi dhe mbajtjes pa leje arme zjarri nė shtetin e huaj Belgjikė.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: Re: Aktualiete te ndryshme ...   Mon Dec 31, 2007 6:34 pm

Aksidenti me motor, vdesin dy kushėrinjtė

ELBASAN-
Ishte kthyer nga emigrimi vetėm pak ditė mė parė dhe priste tė martohej nė 6 janar, por shpejtėsia e madhe me motorēikletė i ka marrė jetėn. Bashkė me 25-vjeēarin, ka mbetur i vdekur edhe kushėriri i tij, 23-vjeēar. Njė aksident i rėndė me pasojė vdekjen e dy tė rinjve ėshtė regjistruar nė aksin rrugor Elbasan-Cėrrik, nė afėrsi tė lagjes sė “Ēamėve”, 1 km nė dalje tė qytetit tė Elbasanit. Ngjarja ndodhi rreth mesditės, kur Daut Gjorga dhe Hysni Musta ishin duke udhėtuar tek disa tė afėrm me njė motorēikletė. Teksa udhėtonin me motor kanė tentuar tė parakalojnė njė mjet tė tonazhit tė rėndė dhe mė pas janė pėrplasur me pjesėn e pėrparme tė njė benzi me targa tė Gramshit, i drejtuar nga shtetasi Behxhet Guxi. Pėr pasojė ka gjetur vdekjen e menjėhershme 25-vjeēari Daut Gjorga dhe ėshtė shoqėruar nė gjendje tė rėndė nė spital Hysni Musta, 23-vjeē. Ndėrkohė qė pėr 25-vjeēarin nuk ka pasur asnjė shpresė jete, kushėriri ka mundur tė jetojė vetėm dy orė mė shumė. Edhe pse mjekėt janė pėrpjekur pėr tė ndalur hemorragjinė, 23-vjeēari ka gjetur vdekjen, duke e ēuar nė dy numrin e viktimave tė kėtij aksidenti. Policia e mbėrritur nė vendin e ngjarjes konfirmoi se aksidenti ka ardhur si pasojė e shkeljes sė rregullave tė qarkullimit nga ana e motorēiklistit si dhe shpejtėsisė tej normave tė mjetit tjetėr. Daut Gjorga, sipas burimeve zyrtare, vetėm njė natė mė parė kishte qenė tek e fejuara e tij dhe nė 6 janar do tė martohej._________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: Re: Aktualiete te ndryshme ...   Mon Dec 31, 2007 6:35 pm

Pėrplasje me armė nė qendėr tė qytetit, 3 tė plagosur
30-12-2007

LEZHĖ-
Tre persona janė plagosur paraditen e djeshme nė qendėr tė qytetit tė Lezhės pas njė pėrplasjeje me armė. Anėtarė tė dy fiseve kanė nxjerrė armėt nė mes tė qytetit dhe kanė filluar tė qėllojnė pa pushim ndaj njėri- tjetrit. Policia ka arrestuar tre tė plagosurit si dhe Xhevahir Ndokėn me akuzėn e tentativės sė vrasjes. Burimet zyrtare tė policisė sė qytetit pohuan se motivi i kėsaj pėrplasjeje me armė ėshtė njė sherr i nisur pėr njė femėr.
Burime tė policisė sė Lezhės bėjnė tė ditur se ngjarja ka ndodhur rreth orės 14. 20 minuta tė ditės sė djeshme. Makina tip benz ku udhėtonte shtetasi Gjergj Ndoka ėshtė gjendur pėrballė makinės tjetėr me tė cilėn udhėtonin Sokol Nikolli dhe Hektor Kola. Me tu afruar pranė njėri – tjetrit, tė rinjtė kanė nisur tė qėllojnė pa pushim. Madje ata kanė ndaluar edhe makinat e kanė marrė pozicione “luftimi”. Nė kėtė moment,kalimtarėt e rastėsishėm janė strukur nėpėr qoshet e bordurave duke u shtrirė barkas e fshehur pas makinave qė ndodheshin nė shesh pėr t’i shpėtuar plumbave. Pas disa minutash, krismat e armėve kanė pushuar pasi Gjergj Noka, Sokol Nikolli dhe Hektor Kola kanė mbetur tė plagosur. Sipas policisė, nė konflikt mendohet tė jenė pėrfshirė tė paktėn gjashtė persona, por deri tani janė identifikuar vetėm tre prej tyre, ata qė kanė mbetur tė plagosur rėndė.

Pas ngjarjes dhe mbetjes sė plagosur tė tre shtetasve, policia e Lezhės ka mbėrritur nė vendin e ngjarjes dhe pas marrjes sė tė dhėnave operative ka shkuar mė pas nė spitalin e Lezhės e atė tė Tiranės pėr tė marrė nė pyetje tė plagosurit. Ndėrkohė, pak minuta mė pas ka identifikuar dhe arrestuar edhe Xhevahir Ndokėn si pjesėmarrės nė konfliktin me armė. Nga hetimet e para tė policisė ėshtė mėsuar se motivi i kėsaj ngjarjeje ėshtė sherri i nisur pėr njė femėr. Rreth njė javė mė parė nipėrit e dy fiseve janė zėnė me njėri- tjetrin. Konflikti ėshtė thelluar edhe mė shumė e pėr kėtė arsye dje paradite janė takuar fiset pėr tė sqaruar gjėrat dhe pėr tė bėrė paqe. Por edhe nė kėtė takim tonet janė ngritur mė shumė se normalja dhe nė fund tė tij tė dyja fiset kanė dalė mė tė nxehur me njėri- tjetrin se sa kur kanė hyrė. Por kur janė takuar sėrish, kėtė herė rastėsisht nė qendėr tė qytetit, pranė pėrmendores sė Skėnderbeut, ka nisur edhe shkėmbimi i zjarrit. Burime tė policisė sė Lezhės pohuan se nė vendin e ngjarjes kanė gjetur njė sasi rreth 25 gėzhoja pistolete tip TT. Ndėrsa janė sekuestruar edhe mjetet qė kanė pėrdorur palėt nė konflikt. Nga hetimet pritet qė tė dalin nė skenė edhe emrat e personave tė tjerė qė kanė marrė pjesė nė konfliktin e armatosur._________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: Re: Aktualiete te ndryshme ...   Mon Dec 31, 2007 7:03 pm

Italia, regjim transiti per emigrantet
E Diele, 30 Dhjetor 2007

TIRANE - Ambasada e Italise ne Tirane beri te ditur dje se Ministria italiane e Brendshme i ka kerkuar Keshillit dhe Komisionit Evropian lehtesime per te lejuar transitin, permes shteteve anetare te Bashkimit Evropian, per qytetaret e huaj me qendrim te rregullt ne Itali qe jane ne pritje te rinovimit te lejes se qendrimit. Ky lehtesim i perkohshem i transitit do te jete i vlefshem deri me 31 mars 2008 dhe do te aplikohet per qytetaret shqiptare qe, ne ardhje nga Italia apo te drejtuar drejt saj, zoterojne akt transiti, fature te postes italiane S.P.A., qe verteton paraqitjen e kerkeses per rinovimin e lejes se qendrimit, pasaporte te vlefshme dhe lejen e qendrimit te skaduar.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: Re: Aktualiete te ndryshme ...   Mon Dec 31, 2007 7:04 pm

Vdes 26-vjecari, mister shkaqet
E Diele, 30 Dhjetor 2007

FIER - Nje 26-vjecar banor i lagjes "Sheq i Madh", ne qytetin e Fierit eshte gjendur i vdekur ne banesen e tij mesditen e djeshme.
Trupi i Rushit Hoxhes, baba i nje femije te mitur, eshte gjetur nga bashkeshortja e tij, qe ka dhene alarmin.
Kufoma e 26-vjecarit eshte derguar ne spitalin rajonal te Fierit, ku i eshte nenshtruar autopsise.
Bashkeshortja e tij ka treguar se 26-vjecari nuk ka qene i semure, por do te jete ekspertiza mjeko-ligjore qe do te zbardhe vdekjen e mistershme, dy dite para nderrimit te viteve.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: Re: Aktualiete te ndryshme ...   Mon Dec 31, 2007 7:05 pm

Kthehet per festa, kapet i denuari
E Diele, 30 Dhjetor 2007

ELBASAN - Nje 39-vjecar, nga Elbasani, eshte arrestuar mengjesin e djeshem, me te hyre ne piken e kalimit kufitar te Kapshtices. Burime nga policia e Elbasanit bene te ditur se Fatmir Karai rezultonte i denuar me 10 vjet burg me akuzen e “shfrytezimit te prostitucionit”. Ai eshte perballur ne mungese me togat e zeza ne vitin 2002, pas denoncimit te qytetares moldave Aurike Titiku. Ndersa vazhdonte procesi, Fatmir Karai kishte kaluar kufirin me Greqine, ku qendroi i fshehur per me shume se 5 vjet.

_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: Re: Aktualiete te ndryshme ...   Mon Dec 31, 2007 7:06 pm

Sherri per pronen, theren ne Cole babe e bir

E Hene 31Dhjetor 2007


Persona ende te paidentifikuar sulmuan me thika dy pjesetaret e nje familjeje, babe e bir, duke i lene te plagosur rende. Ngjarja ka ndodhur mengjesin e djeshem, ne lagjen “24 maji” te Vlores, ne vendin e quajtur Posta e Coles. Sherri per pronen, sipas policise, eshte bere objekt i incidentit te rende, qe per pak sa nuk ka perfunduar ne nje tragjedi. Ne konflikt jane perfshire pese persona, dy prej te cileve jane te demtuarit Kujtim dhe Gjergji Osmani, 50 dhe 22 vjec. Autoret, sipas hetimeve, kane qene tre persona, te cileve policia nuk i publikoi emrat per shkak te hetimit, por i shpalli ne kerkim. Fillimisht agresoret kane shkuar ne familjen Osmani per te zgjidhur konfliktin e pronesise mes tyre. Por, me pas kane sulmuar babe e bir, duke i goditur me thika ne trup dhe jane larguar nga vendngjarja me nje automjet tip „Fiat Uno“, me targa greke YIO 5881. Mesohet se gjate konfliktit, autoret kane qelluar edhe tre here ne ajer. Familja Osmani mesohet se kerkonte te hapte nje shesh perpara baneses dhe ne kete moment ka nisur sherri mes paleve. Policia tha se, fillimisht, 50-vjecari eshte goditur ne koke me qyten e pistoletes dhe me pas me thike. Ndersa ka nderhyre per te mbrojtur te atij, Gjergji ka marre te njejten pergjigje me nje pleke thike ne krah. Burime nga spitali i Vlores thane se dy te plagosurit jane jashte rrezikut per jeten.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: Re: Aktualiete te ndryshme ...   Sat Jan 12, 2008 4:02 pm

Zyrtari i Bujqesise, korrupsion me 2 mije USD
E Shtune, 12 Janar 2008

Zyrtari i Ministrise se Bujqesise eshte arrestuar ne momentin qe po merrte parate nga nje prej drejtuesve te firmave te luleve, qe kishin kryer denoncimin ne polici. Murat Shehu, 54 vjec, me detyre kryeinspektor i Pergjithshem te Entit Shteteror te Farerave dhe Fidaneve, hetohet per akuzen e “korrupsionit pasiv te personave qe ushtrojne funksione publike” qe prej mbremjes se enjte. Agjentet po investigojne tre raste te mitmarrjes se zyrtarit, ndersa finalizuan operacionin “Start 2008”. Policia kapi “mat” Shehun ne lokalin ku do merrte edhe parate nga firma importuese e luleve. Burime zyrtare te policise thane se behet fjale per ryshfete nga 2 mije deri ne 5 mije dollare. Zyrtare te policise thane dje se Shehu eshte kapur ne flagrance, rreth ores 19:30 te se enjtes, ne ambientet e nje lokali ne rrugen “Don Bosko”, kur po merrte shumen e 2 mije dollareve, qe u sekuestruan ne cilesine e proves materiale. Biznesmeni, emri i te cilit nuk u be publik, ka denoncuar ne polici se Shehu i kerkonte gjithnje ryshfet per lulet qe importonte ne Shqiperi nga jashte vendit. Sipas hetimeve te deritanishme, mesohet se kryeinspektori, gjate kryerjes se detyres, nxiste biznesmene te ndryshem per te dhene shumen e parave qe shkonte nga 2 mije deri ne 5 mije dollare, kundrejt certifikimit te mallrave te importuar, e kryesisht lule, peme frutore dhe peme dekorative. Ndaj zyrtarit te Ministrise se Bujqesise, seksioni i antikorrupsionit ne bashkepunim me Prokurorine e Tiranes kane filluar hetimet per vepren penale te “korrupsionit pasiv te personave qe ushtrojne funksione publike”. Aktualisht po hetohen edhe dy raste te tjera korrupsioni, qe dyshohet se jane kryer nga zyrtari i Ministrise se Bujqesise.

_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: Re: Aktualiete te ndryshme ...   Sat Jan 12, 2008 4:02 pm

Perdhunimi i te mitures, pyeten prinderit
E Shtune, 12 Janar 2008

Prinderit e te mitures 13-vjecare M. C., pohojne se Vasil Kane e ka perdhunuar vajzen e tyre te semure mendore. Nga ana tjeter, te aferm te te dyshuarit, qe u arrestua mbremjen e se enjtes, pretendojne se eshte sajese e familjes denoncuese, pasi jane borxh te Vasili 150 mije leke. Zyrtare te policise thane dje, per gazeten “KJ”, se vetem pergjigjja e ekspertizes do te “vulose” pretendimet e te dyja paleve.

Ngjarja ka ndodhur kater dite me pare, ne fshatin Sektor Seman, te komunes Topoje. I dyshuari Vasil Kane, 40 vjec, mesohet se eshte baba i dy femijeve dhe pronar i nje dyqani ushqimor ne kete fshat. Denoncimi mesohet se eshte bere nga babai i te mitures, Pelivan C., ndersa ne pyetje nga policia deri dje jane marre te dyja palet. Diten e djeshme, Manushaqe dhe Pelivan C., jane marre per disa ore ne pyetje, ku kane pretenduar se vajza e tyre eshte perdhunuar nga tregtari 40-vjecar. “Une isha ne Fier per te marre pensionin, e me pas shkova te vajza e madhe ne Mbrostar, qe e kam te martuar atje. Kur vije pasdite, marr vesh c’kish ndodhur e erdha ne polici per denoncim”, thote Pelivani per gazeten “KJ”. Ndersa Manushaqja, nena e te mitures, tregon se, “rreth ores dhjete paradite, te dates 8 janar, kam nisur vajzen te xhaxhai i saj per furcen e larjes se tapetit, por ajo u vonua. Ku u kthye, vajza me rrefeu per ngjarjen se e kishte terhequr me zor ne dyqan Vasili dhe e kishte perdhunuar per nje ore ne banese”. Familja e tregtarit ka mohuar ngjarjen, duke e quajtur sajese. Kunati i Vasil Kanes, Fatmir P., thote se “eshte nje kurth i ngritur qellimisht, pasi per diten dhe oren e denoncuar kunati im ka qene ne lokal me gruan e femijet”. Madje, ai pretendon se prinderit e minorenes kane borxh 150 mije leke ne dyqan te pashlyera dhe se vajza ishte e semure mendore. “Ne jemi ne pritje te ekspertizes dhe nese rezulton denoncim i rreme do te kunderpergjigjemi ligjerisht”, perfundon Fatmiri.

_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: Re: Aktualiete te ndryshme ...   Sat Jan 12, 2008 4:03 pm

I ngacmonte gruan, e plagos ne mes te fshatit
E Shtune, 12 Janar 2008

Nje 32-vjecar hakmerret ndaj bashkefshatarit te tij, duke e plagosur me arme, pse i ngacmonte gruan. Agron Lici, 40 vjec, perfundoi me dy plage plumbi ne spital, pasi u qellua nga i dyshuari Miri Mebelli, pas nje grindjeje qe nisi ne lokalin e fshatit. Ngjarja ka ndodhur paraditen e djeshme ne fshatin Fier i Ri, te komunes Krutje, te vendi i njohur si Pushimi i Shoferit. Burime zyrtare te policise thane se arrestuan pas tre oresh kerkimi te dyshuarin 32-vjecar, nderkohe qe gjeten te hedhur ne kanal edhe armen tip pistolete. Fillimisht, 32-vjecari Mebelli ka hyre ne lokal dhe ka nisur te debatoje me Licin, duke e akuzuar per ngacmimet e te shoqes. Aty jane zene me karrige, por jane ndare nga banoret dhe me pas Mebelli eshte kthyer ne banese, ku ka marre nje pistolete. Ne momentin qe eshte kthyer me arme ne dore, ia ka drejtuar kundershtarit, duke e qelluar dy here, ne kembe dhe ne bark. Me pas eshte larguar ne drejtim te fshatit, per t’i shpetuar ndjekjes se policise. I demtuari eshte nisur ne spitalin e Lushnjes dhe me pas drejt Tiranes per mjekim me te specializuar. Pas tre oresh ndjekjeje, policia kapi te dyshuarin dhe pasditen e djeshme e mori ne pyetje. Mebelli ka pretenduar se Lici here pas here i hidhte fjale bashkeshortes se tij dhe dy dite me pare e kishte ndaluar ne mes te rruges, ndersa ajo shkonte ne dyqanin e fshatit.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: Re: Aktualiete te ndryshme ...   Mon Jan 14, 2008 7:19 pm

Zhduken 18 mije USD ne vilen e kardiologut
E Hene, 14 Janar 2008


Banesa e nje mjeku kardiolog ne qytetin e Fierit eshte bere objekt vjedhjeje mbremjen duke u gdhire dita e djeshme. Sipas policise, Novruz C. nuk ndodhej ne banese, ndersa hajdutet kane bastisur vilen e tij trekateshe ne lagjen “15 Tetori”. Burime nga grupi hetimor qe po shqyrton kete rast bene te ditur se persona ende te paidentifikuar kane hyre nga njera prej dritareve te katit te pare, ku ndodhet klinika private e kardiologut. Prej andej ata nuk kane pasur veshtiresi te depertojne edhe ne ambientet e brendshme te shtepise. Nga gjurmet e gjetura ne vendngjarje, mendohet se vjedhesit kane kerkuar per materiale te shtrenjta dhe me vlere. Ne dhomen e gjumit te kardiologut, ne nje prej rafteve te komodines kane gjetur sasine e valutes, qe sipas burimeve policore kapercen shumen e 10 mije eurove, si dhe rreth 300 mije leke. Pas marrjes se parave, “bujtesit e paftuar” kane dale normalisht nga dera, te cilen e kane hapur dhe jane larguar. Denoncimi eshte bere ne polici nga pronari i baneses, i cili, teksa ka hyre ne vile ne oret e para te mengjesit, ka konstatuar xhamat e thyer te dritares dhe mungesen e parave. Gjate dites se djeshme policia ka shoqeruar 24 persona, pjesa me e madhe te njohur si kontingjent i mikrokriminalitetit. Policia dje tha se eshte shume prane gjetjes se autorit te vjedhjes, por ende nuk ka nje emer.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: Re: Aktualiete te ndryshme ...   Mon Jan 14, 2008 7:24 pm

Digjet banesa 300-vjecare, rrezikohet lagjja karakteristike
E Hene, 14 Janar 2008

Zjarri i rene dje ne lagjen “Varosh” ne qytetin e Gjirokastres ka shkrumbuar plotesisht nje banese te gurte karakteristike 300-vjecare. Rreth ores 16.30 flaket kane perfshire shtepine e gurte te Koloit, objekt i shpallur “monument kulture”. Prej vitesh kjo banese ishte plotesisht e braktisur dhe ne te nuk jetonte njeri. “Pasi morem njoftimin ne mberritem menjehere ne kete pjese te qytetit per te lokalizuar zjarrin”, thote shefi i repartit zjarrfikes te Gjirokastres, Lefter Qirici. Zjarrfikesit, te ndihmuar edhe nga banoret e lagjes “Varosh”, kane filluar punen per shuarjen e zjarrit. Nderkohe flaket, qe kishin perpire shtepine e gurte tri katershe, rrezikonin te perhapeshin edhe ne banesat e tjera ngjitur me te. Per vete profilin arkitektonik te lagjes “Varosh” banesat jane prane njera-tjetres, cka rrezikonte qe flaket e zjarrit te perhapeshin nga shtepia e Koloit ne drejtim te banesave te tjera, fqinje me te.Ne lagjen “Varosh” ka mberritur mbreme edhe prefekti i Gjirokastres, Spiro Ksera, nderkohe qe ne ndihme te zjarrfikesve jane vendosur edhe efektivat e policise se Gjirokastres. “Duke pare specifiken e vatres se zjarrit ne fillimisht u perpoqem te lokalizonim ate per te shmangur perhapjen e flakeve ne banesat e aferta”, thote njeri prej zjarrfikesve, pjesemarres ne operacionin per shuarjen e flakeve. Nepermjet dy autoboteve zjarrfikesit kane bere shkeputjen e catise karakteristike, te ndertuar me skelet druri dhe pllaka ngjyre hiri nga banesat ngjitur me te. Sipas eksperteve te policise, shkak i kesaj vatre zjarri ka qene loja ne mjediset e brendshme te saj e nje grupi femijesh. Duke qene se banesa ishte e braktisur ajo perdorej nga femijet e lagjes per lojerat e perditshme te tyre. Duket se ne nje moment zjarri loja e femijeve ka shkaktuar vatren e zjarrit, e cila ka shkrumbuar banesen “monument kulture”, nderkohe qe ka rrezikuar edhe shtepite e tjera te lagjes.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: Re: Aktualiete te ndryshme ...   Tue Jan 15, 2008 6:55 pm

“Na ktheni Kullat Binjake”
E Marte, 15 Janar 2008

Sheiku arab, Yassin Al Kadi, kerkon qe te vazhdoje i lire aktivitetin e tij ne 19 biznese, perfshi edhe aksionet e Kullave Binjake, ne qender te Tiranes. Gjyqi ndaj administratorit te sipermarresit arab, qe eshte perfshire ne listen e financuesve te terrorizmit prej vitit 2001, konsiderohet i paligjshem nga avokatet ne seancen e pare te zhvilluar dje. Pretendimet jane lexuar ne Gjykates e Krimeve te Renda, ndersa prezent ka qene edhe administratori i Al Kadi, i pandehuri nga prokuroria, jordanezi Hamzeh Abu Rayyan. Qe prej ikjes se sheikut nga Shqiperia, Hamzeh eshte administrator i aktiviteteve e vjele te ardhurat nga bizneset. Por prokuroria e ka hedhur ne gjyq, sepse pasuria dhe asetet e Al Kadi jane ngrire me urdher te Kombeve te Bashkuara, si financues i terrorizmit. Pak dite me pare, Kadi fitoi gjyqin ne Zvicer per bizneset e tij dhe tashme kerkon nga OKB-ja dhe SHBA-te heqjen e emrit nga lista e zeze.

Prokuroria ka “mberthyer” Rayyan per 19 objekte, ne te cilat vazhdohet vjelja e qirase dhe te ardhurat nuk kalojne ne arken e shtetit, por ne xhepin e arabit Yasin Al Kadi. Administratori akuzohet per fshehje fondesh dhe pronash, vjeljen e te ardhurave nga pronat e sekuestruara. Ai ka qene i pranishem dje ne proces, ku mbrojtja ka quajtur te paligjshme kerkesen e prokurorise. Ne listen e gjate te sekuestrimeve te shtetit shqiptar, jane edhe Kullat Binjake, perballe Kryeministrise. Dy avokatet e jordanezit Hamzeh Abu Rayyan, kerkuan pushim te ceshtjes per nje pavlefshmeri aktesh. Kerkesa, e cila eshte bere diten e pare te nisjes se procesit gjyqesor, konsistonte ne disa te drejta, te cilat i jane mohuar te pandehurit Rayyan gjate hetimeve. Keshtu, mbrojtja ka lexuar 24 kerkesa te cilat permbajne pavlefshmeri te akteve te organit te akuzes. Sipas dy avokateve mbrojtes, i mbrojturi prej tyre eshte shtetas jordanez, qe ben pjese ne Lindjen e Mesme.

Te gjitha aktet e organit te akuzes jane bere ne gjuhen shqipe, nderkohe qe keto te fundit, sipas avokateve, duhet te ishin bere ne gjuhen amtare te te pandehurit dhe procesverbali duhet te ishte mbajtur ne kete gjuhe. Ata pretenduan se gjate fazes se hetimit klienti i tyre duhet te ishte njohur per te gjitha aktet dhe provat ne gjuhen e tij, ndersa organi i akuzes ka zbatuar kodin e procedures penale vetem ne nje rast, duke i vene ne dispozicion te deshmitarit turk, Muslum Mamo, perkthyes gjate marrjes se ketij te fundit ne pyetje. Vete Rayyan eshte shprehur para kreut te trupit gjykues, Sander Simoni, se, “kur me ka marre ne pyetje prokurori, me ka thene qe s’ka problem per perkthyesin, se i merr vesh avokati gjerat”. Deshmia eshte hedhur poshte nga akuza, e cila ka bere te ditur se ky ka qene pakti i bere me te pandehurin kur eshte pyetur heren e pare gjate fazes se hetimeve.

Hetimet per Hamzeh Rayyan

Hamzeh Abu Rayyan eshte administratori i sheikut saudit, Yassin Abdulla Al Kadi, nje nga personat me te shumekerkuar ne vendin tone per financime te terrorizmit dhe organizates Al Kaeda, te drejtuar nga Osama Bin Laden. Pas fillimit te hetimeve nga ana e Prokurorise se Krimeve te Renda, per Yassin Abdulla Kadi, prokuroria sekuestroi edhe 19 objektet, midis tyre Kullat Binjake, te cilat jane ne pronesi te ketij te fundit dhe te leshuara me qira. Nderkohe qe Rayyan, i cili aktualisht po gjykohet ne gjendje te lire, per disa muaj me radhe, sipas prokurorise, ka fshehur shuma te medha perfitimesh, te ardhura nga 19 bizneset e ndryshme. Dosja ndaj Rayyan ka mberritur ne Gjykaten e Krimeve te Renda me 24 dhjetor te vitit qe shkoi. Mbi te rendon akuza e “fshehjes se fondeve dhe pronave, e vjelje e te ardhurave nga pronat e sekuestruara”.

Zvicra pushoi ceshtjen per Al Kadi

Yassin Abdulla Kadi eshte perjashtuar si mbeshtetes i organizates kriminale ne shtetin zviceran. Kete lajm e beri publik vete Prokurori i Pergjithshem i Zvicres, nje jave me pare, nepermjet nje letre zyrtare. Nderkohe qe, sipas vendimit te marre, Kadi ka te drejten te fitoje te gjitha pasurite e tij te ngrira, vetem nepermjet nje urdhri te vecante. Hetimet ndaj Kadise nisen ne shtetin zviceran me 15 shtator te vitit 2001, menjehere pas perfshirjes ne listen e zeze te terrorizmit dhe sulmit ndaj Kullave Binjake ne SHBA. Kadi shpjegoi gjate procesit se, “nuk ka mbeshtetur dhe as nuk ka pasur ndermend, ne asnje forme ose menyre qe te mbeshtese Osama Bin Laden, ose Al Kaeden”.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: Re: Aktualiete te ndryshme ...   Tue Jan 15, 2008 6:55 pm

Burg 2 te kerkuarve nga Italia
E Marte, 15 Janar 2008

Dy te denuarit nga Gjykata e Krimeve te Renda ne Milano per “trafik per qellime prostitucioni” dhe “pjesemarrje ne organizate kriminale” do te qendrojne ne paraburgimin e Fierit per nje periudhe 3-mujore. “Albert Kurti dhe Gezim Komini figurojne te denuar ne mungese ne Itali me nga 7 vjet burg dhe 25400 euro gjobe secili”, bene te ditur burime nga organi i akuzes. Pikerisht ne baze te leter-porosise se ardhur nga shteti fqinje u be arrestimi i dy fierakeve, te cilet mendohet se do te kryejne denimin ne burgjet shqiptare. Nderkohe avokatet e dy te arrestuarve kane kerkuar lirimin e dy klienteve te tyre. Kjo pasi, sipas mbrojtjes, gjyqi ndaj tyre eshte zhvilluar ne Itali ne mungese, duke mos u dhene mundesi te njihen me akuzat dhe te organizojne mbrojtjen. Por gjykata vendosi te marre parasysh kerkesat e akuzes, duke caktuar nje afat 3-mujor burgimi, gjate te cilit duhet te vendoset per vendin dhe menyren e kryerjes se denimit. Ndersa te denuarit ne Itali kane mundesi te ankohen brenda 10 ditesh ne Gjykaten e Apelit te Vlores, avokatet e tyre thane se do te kerkojne instance apeli edhe per vendimin e dhene ne Milano te Italise, duke kerkuar pafajesine e klienteve te tyre.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: Re: Aktualiete te ndryshme ...   Tue Jan 15, 2008 6:56 pm

Gomonia, te dyshuarit mohojne akuzat
E Marte, 15 Janar 2008

Te akuzuarit si organizatore te trafikut te qenieve njerezore kane mohuar dje akuzat ne seancen e caktimit te mases se sigurise. Ardian Gjeloshi, Altin Gjeloshi, Pjeter Tusha, Paulin Markaj dhe Ndrek Preci jane arrestuar kater dite me pare, ne kuadrin e operacionit te koduar “Rrjeta e hekurt”, ne te cilen rane edhe 33 klandestinet. Perfaqesuesi i organit te akuzes tha dje se ne ngarkim te te akuzuarve ka prova direkt, sic jane pergjimet telefonike dhe deshmite e klandestineve. Ne keto kushte, trupi gjykues vendosi masen e sigurise “burg pa afat” per 5 te akuzuarit. Pese dite me pare, nje gomone e nisur nga brigjet e Tales, ne rrethin e Lezhes, eshte diktuar nga “Guardia di Finanzia”, ndersa kishte marre drejtimin e Barit. Ne aksionin e drejtuar nga drejtori i Pergjithshem i Policise se Shtetit, Ahmet Premci, kane marre pjese efektive te policise se Lezhes, policise kufitare te Durresit, “Guardia di Finanzia” dhe forcave RENEA. Klandestinet jane detyruar te hidhen ne det, ne brigjet e Lezhes, por jane kapur se bashku me personat e dyshuar si organizatore te trafikut. Operacionit i kane shpetuar dy skafistet qe dyshohet te jene nga Vlora, te cileve u kane hedhur pergjegjesine gjate rrefimit 33 klandestinet e shoqeruar. Pese te ndaluarit akuzohen per organizim dhe ndihme per kalim te paligjshem te kufirit.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: Re: Aktualiete te ndryshme ...   Tue Jan 15, 2008 6:57 pm

Shirat permbytin disa rruge
E Marte, 15 Janar 2008

Durres - Shirat e djeshem kane renduar qarkullimin e mjeteve dhe kalimtareve ne disa lagje te qytetit te Durresit. Banoret e lagjeve 17, 18, te Shkozetit, Spitalles dhe Plazhit jane zgjuar mengjesin e djeshem nen pushtetin e ujerave qe kishin bllokuar disa akse rrugore dhe sheshe. Burime nga pushteti vendor bene te ditur se ne disa zona kanalizimet nuk jane ne gjendje te perballojne fluksin e ujerave, te cilat po dalin ne siperfaqe, shpeshhere te perziera edhe me ujerat e zeza. Uji ka hyre edhe ne disa apartamente ne katet e para, duke detyruar banoret te largohen nga shtepite e tyre. Gjithashtu, jane permbytur disa lokale ne katet e para, si dhe oborret e disa ndermarrjeve ne zonen industriale. Situata eshte normalizuar rreth mesdites, ndersa demet materiale llogariten te pakta.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: Re: Aktualiete te ndryshme ...   Fri Jan 18, 2008 8:13 pm

E mitura perdhunohet ne rruge
E Premte, 18 Janar 2008


Perdhunon te mituren, duke shfrytezuar erresiren, por arrestohet pas tri dite kerkimesh. Policia e Kavajes ndaloi mengjesin e djeshem 25-vjecarin Ervin Xhovara, pasi ndaj tij eshte kryer nje denoncim per “marredhenie seksuale me dhune me te mitura”. Burime zyrtare thane se e demtuara eshte vetem 16 vjece dhe banuese ne qytet, ndersa i dyshuari ka shfrytezuar daljen e vajzes ne rrugicat e lagjes dhe erresiren per ta kapur me force dhe kercenuar. Pas ngjarjes, e demtuara, emri i te ciles nuk u be publik, ka rrefyer per prinderit, duke bere dhe denoncimin ne komisariat. Fillimisht policia nuk e ka gjetur Xhovaren ne banese. Hetuesit kane kryer edhe ekspertizen mjeko-ligjore te se mitures, duke kerkuar flete-arresti nga prokuroria. Me 16 janar eshte leshuar nje urdher-ndalimi nga organi i akuzes dhe mengjesin e djeshem ai eshte kapur pas disa kontrolleve ne banesa. Mesohet se i dyshuari nuk e ka pranuar krimin, por vajza e ka njohur ate gjate ballafaqimit. Aktualisht hetimet po kryhen nga Prokuroria e Kavajes, nen akuzen e perdhunimit te te miturave me dhune.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
PearL
AdMiniStRaToR GloBaL
avatar

Female
Numri i postimeve : 2486
Location : Ne Boten E Lumturise
Registration date : 29/08/2007

MesazhTitulli: Re: Aktualiete te ndryshme ...   Fri Jan 18, 2008 8:16 pm

Trafiku me gazete, fiton pafajesine
E Premte, 18 Janar 2008


Emigranti, qe u akuzua per trafikim te femrave, duke shfrytezuar njohjet nepermjet gazetes “Paloma”, fiton pafajesine. Gjykata e Krimeve te Renda ka rrezuar dje kerkesen e prokurorise, e cila ne pretencen e saj, disa jave me pare, pretendoi denimin maksimal me 15 vite burg ndaj te pandehurit Haxhi Elezi. Pas nje viti e gjysme proces dhe paraburgim, tashme 32-vjecari, nga Peqini, por emigrant ne Greqi, do te gezoje lirine e tij sapo te leshohet urdhri nga gjykata e organi i akuzes. Megjithese eshte shpallur i pafajshem, Elezi nuk u lirua ne sallen e gjyqit. Ndaj tij, gjate vitit 2006, pati nje denoncim per trafikim te femrave me qellime prostitucioni. Ndersa ishte njohur me nje 19-vjecare, nga Fushe-Kruja, ne gazete, Elezi e kishte marre duke e derguar te shtepia e te motres, dhe kerkonte te martohej. Por pas kthimit ne shtepi, vajza me nderhyrjen e familjareve, beri denoncim ne polici.

Ka mjaftuar deshmia e dhene para togave te zeza, dy muaj me pare, nga Silvana A., qe Elezi dje te fitonte pafajesine. Madje, ka qene kjo deshmi qe i ka lene hapesira trupit gjykues te jape verdiktin ne kundershtim me prokurorine. Vete Elezi nuk e pranoi asnjehere akuzen e ngritur qe prej muajit shtator te vitit 2006, kur dhe u arrestua. Togat e zeza, te kryesuara nga Flora Hajredinaj, kane shpallur te pafajshem Haxhi Elezin. Prokuroria e Krimeve te Renda kishte ngritur ndaj 32-vjecarit akuzen e trafikimit te femrave me qellim prostitucioni.

Haxhi Elezi ishte rezident ne Greqi, gjate kohes qe u njoh, nepermjet gazetes “Paloma”, me 19-vjecaren Silvana A., nga fshati Dukagjin, i komunes se Thumanes, ne Fushe-Kruje. Pasi ka pare lajmerimin e vajzes ne gazete, ky i fundit i kthen pergjigje. Me pas, te dy shkembejne edhe numrat telefonit. Ne muajin shtator te dy viteve me pare, Elezi udheton nga Greqia per ne Shqiperi, per t’u takuar me vajzen qe sapo kishte njohur, ndersa me pas e merr ne banesen e te motres, qe jetonte ne qytetin e Lushnjes. Per dy jave me radhe, sipas prokurorise, 32-vjecari nuk e lejon Silvanen te flase me te afermit e saj ne telefon. Vellai i 19-vjecares ka dyshuar, duke bere nje denoncim ne polici. Por telefonatat e kryera nga vajza, nepermjet numrit te saj, zbuluan vendndodhjen. Gjate marrjes paraprake ne pyetje, 19-vjecarja deshmoi se Elezi kishte qellim ta trafikonte ne Greqi. Por, me pas, ndryshoi mendim, duke u shprehur se ishte ndjere nen presionin e familjareve per historine.

“Doja te martohesha me Silvanen”

Ne te gjitha seancat gjyqesore te zhvilluara ne Krimet e Renda te Tiranes per nje vit e gjysme, Haxhi Elezi, 32 vjec, nga Peqini, i ka bere te ditur togave te zeza, te kryesuara nga gjyqtarja Flora Hajredinaj, se ka pasur qellime serioze me 19-vjecaren. “Nuk kam dashur ta trafikoj Silvanen, por te martohem me te dhe kjo ishte arsyeja qe nuk e lashe te fliste me te afermit, sepse i benin presion”, ka thene gjate deshmise se tij 32-vjecari. Madje, ai kerkoi edhe ballafaqim me te demtuaren per te zbardhur te verteten.

Greva e urise dhe deshmia e vajzes

Ndersa per disa seanca me radhe 19-vjecarja nuk eshte paraqitur ne seance, Haxhi Elezi gjeti si rrugezgjidhje nisjen e nje greve urie ne qelite e Burgut te Peqinit, ku mbahej i izoluar. Gjate vjeshtes se vitit te kaluar, per disa dite, Elezi nuk pranoi ushqimin, ndersa kerkonte qe vajza te paraqitej ne gjyq dhe te deshmonte te verteten, gje e cila ndodhi me pas, ku Silvana shkarkoi nga pergjegjesite 32-vjecarin.


_________________
Do Te Kisha Dashur , Te Shkrihesha Ne Trupin Tend , Si Bora Ne Diell , Per Te Rreshkitur Embelsisht , Pergjate Shpatullave Te Tua , Dhe Te Te Pershperisja Embel : " SA SHUME TE DUA < L > "
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Aktualiete te ndryshme ...   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Aktualiete te ndryshme ...
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
AlbRelaX FoRuM :: MEDIAT SHQIPETARE DHE TE HUAJA :: KroNiKaT-
Kėrce tek: